16 June 2013

Les Miserables

Movies
Autor:
Di | Movies

Les Miserables

Les Miserables czyli Nędznicy to adaptacja słynnej XIX wiecznej powieści Victora Hugo. Premiera światowa tego filmu miała miejsce 7 grudnia 2012 r. natomiast w Polsce film ukazał się 25 stycznia 2013 r. Reżyserem filmu jest Tom Hooper znany przede wszystkim z filmu Jak zostać królem.
Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że jest to musical. Akcja filmu rozgrywa się w XIX wiecznej Francji. Ukazano w nim los francuskiego ludu dotkniętego niesprawiedliwością społeczną. Główna rolę w filmie gra Hugh Jackman, który wciela się w postać galernika Jeana Valjeana, skazanego za kradzież chleba na ciężkie roboty. Po odbyciu swojej kary i pomocy biskupa udaje mu się stanąć na nogi i osiągnąć wysoką pozycję społeczną. Pomimo tego wciąż prześladuje go inspektor policji Javert, a gra go Russell Crowe. W filmie zagrała również Anne Hathaway, która otrzymała Oskara za rolę drugoplanową w tym filmie. Moim skromnym zdaniem chyba jednak niesłusznie patrząc na jej mały epizod w filmie. Z drugiej jednak strony świetnie zaśpiewała najbardziej znany utwór z tego musicalu czyli ,, I dream I dream? a biorąc pod uwagę wszystkie nominowane aktorki był to chyba najrozsądniejszy wybór ;)Amanda Seyfried występuje w filmie jako Cosette, córka galernika. Żeby nie było zbyt poważnie mamy także wątek humorystyczny ? Sacha Baron Cohen i Helena Bonham Carter wprowadzają nas w sielankowy nastrój prowadzonej przez nich karczmy. W filmie wystąpił także Eddie Redmayne, dobrze zapowiadający się aktor wcielający się w rolę Mariusa, ukochanego Cosette. Film wygląda jak ekranizacji sztuki teatralnej jednak w połączeniu z dobrze dobraną muzyką nie powinno to przeszkadzać w jego oglądaniu a może być to nawet plusem.
Ogólnie rzecz biorąc uważam, że warto poświęcić ok. 2,5 godz. na obejrzenie tego filmu a historia w nim przedstawiona może spodobać się nawet osobom nie przepadającym za musicalami. Osobiście po zakończeniu seansu filmowego polecam na spokojnie raz jeszcze odsłuchać soundtracku z tego filmu ? zawiera wiele wartościowych utworów ( moje ulubione to: Look Down, Stars, One day more oraz Empty chairs and empty table ).

Les Miserables

FacebookTwitterGoogle+

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany