11 July 2013

Synagoga pod Białym Bocianem

Places
Autor:
Di | Places

Synagoga pod Białym Bocianem

Pamiętacie jak wspominałam o pewnym miejscu, które odwiedziliśmy przy okazji pobytu w ?Bułce z masłem?? Miejscem tym jest Synagoga pod Białym Bocianem. Znajduje się również przy ul. Włodkowica i ukryta jest za starą, żelazną bramą.

Synagoga pod Białym Bocianem
Synagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym Bocianem

Zbudowana została w 1829 roku, według projektu Karla Ferdinanda Langhansa, jako synagoga odłamu liberalnego. W 1872 roku przekazano ją odłamowi konserwatywnemu. W 1905 roku dodano budynkowi balkony i klatki schodowe. II Wojna Światowa spowodowała deportowanie Żydów z podwórka Synagogi do obozów zagłady ? Do 1974 roku używana była przez Żydów, a następnie została przejęta przez Skarb Państwa i zamknięta. Obiekt powoli popadał w ruinę, aż do momentu, gdy przejęty został przez Akademię Muzyczną. Ta z kolei w 1992 roku sprzedała Synagogę osobom prywatnym. Ostatecznie jednak w 1996 roku Gmina Wyznaniowo Żydowska odzyskała Synagogę i z pomocą Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej odremontowano świątynię.

Synagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym Bocianem

We Wrocławiu obecnie znajdują się dwie czynne Synagogi. Oprócz tej, obok, także przy ul. Włodkowica znajduje się Mała Synagoga. Jeśli już jesteśmy w temacie dotyczącym kultury Żydowskiej, to warto wspomnieć o dwóch cmentarzach ? Starym i Nowym. Stary znajduje się przy ul. Ślężnej ( a w nim Muzeum Sztuki Cmentarnej ), a Nowy ? przy ul. Lotniczej. Jednak Nowego Cmentarza Żydowskiego póki co nie udało nam się odwiedzić i w najbliższym czasie nie uda się z uwagi na trwające w nim prace remontowe. Co do Starego Cmentarza Żydowskiego to czekamy na specjalną okazję by się tam wybrać, ponieważ podobno jest w nim tak pięknie i klimatycznie, że co niektórzy obierają sobie to miejsce by się oświadczyć, bądź wyznać coś ważnego.

Wracając do Synagogi, dziś jest ona miejscem praktyk religijnych, a także ośrodkiem kultury żydowskiej. Odbywają się w niej koncerty, wernisaże, występy, spotkania. Synagogę możemy odwiedzać od niedzieli do czwartku w godz. 10-17, a w piątek 10-16. Z uwagi na szabat w sobotę jest nieczynna. Po więcej informacji zapraszam: tutaj

Synagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym Bocianem

Obok Synagogi jest kilka uroczych restauracyjek, w tym nawet Żydowska! Ale o tym innym razem;)

Synagoga pod Białym BocianemSynagoga pod Białym Bocianem

FacebookTwitterGoogle+

Liczba komentarzy: 2

  1. / OdpowiedzSmaczny Tursyta

    A propos „Bułki z masłem” poleciłem mojej koleżance, która jechała do Wrocławia, była bardzo zadowolona

  2. / Odpowiedzsoap-jam

    super! Bardzo się cieszę:)

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany