17 October 2014

Dresden!

Germany
Autor:
Di | Germany

Dresden!

Dzisiaj miałam idealny poranek. Leniwy piątek zaczęliśmy śniadaniem w łóżku i wybieraniem kierunku naszej kolejnej podróży. Kupiliśmy bilety i zarezerwowaliśmy hotel, a reszta na razie pozostanie słodką tajemnicą, którą odkryjemy wspólnie w przyszłym miesiącu!:)

Nawiązując jednak do podróży, chciałabym zabrać Was dzisiaj do uroczego miasta naszych zachodnich sąsiadów. Znacie Drezno? A jeśli tak, to podoba Wam się? Bo ja polubiłam je mimo paskudnej pogody. Ma w sobie ten niesamowity klimat, który poczuć można również we Wrocławiu czy Wiedniu. Stare miasto pamiętające dawne czasy, budynki, które mogą nam wiele opowiedzieć.
Po krótce przedstawię Wam najbardziej znane zabytki, atrakcje i pokażę to urocze miejsce.

Pewnej soboty wyruszyliśmy ze znajomymi dwoma autami do Drezna. Startowaliśmy z Wrocławia, więc droga przebiegła szybko i przyjemnie, głównie autostradą. Nasz plan był taki, żeby w jeden weekend odwiedzić Drezno i pobliski Lipsk. O Lipsku będzie innym razem, a teraz przejdźmy do naszego Drezna;)

Drezno to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Łabą. Jest stolicą Saksonii. To właśnie tutaj znajduje się fabryka samochodów Volkswagen.
Konrad Wielki doprowadził do założenia Dynastii Wettynów, panującej na tych terenach ponad osiem wieków. Położenie miasta na pierwszy rzut oka sprzyjające rozwojowi transportu, okazało się jednak nie tak dobre ze względu na to, że Łaba nie była rzeką żeglowną. Liczne najazdy i rozboje wcale nie pomagały miastu rozkwitnąć. W końcu w XV wieku wybuchł pożar i miasto zostało niemal całkowicie odbudowane, co nadało mu zupełnie nowe oblicze. Były jeszcze walki na tle religijnym, wojna 30-letnia i epidemia dżumy. Na koniec dorzućmy bombardowanie w trakcie II Wojny Światowej i włączenie do NRD ? to miasto miało naprawdę pecha, jeśli chodzi o jego rozkwit.

Mimo to, Drezno nazywane jest ?Miastem Baroku? i można wiele w nim zwiedzić, głównie zamków i pałaców. Najbardziej znamienny dla miasta jest 800-letni Zamek Rezydencyjny, będący odzwierciedleniem całej saksońskiej kultury i stylów architektonicznych. Obok zamku jest dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem wykończonym 22 arkadami. Mieści się on przy Augustusstraße. Kolejny obiekt to Pałac Pillnitz ? dawna rezydencja Wettynów, a dziś galeria sztuki. Obok pałacu znajduje się przepiękny Park Pillnitz z oranżerią i ogrodami oraz pawilonami.
Zwinger to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego.
Opera Sempera, liczne biblioteki i wiele instytucji kulturalnych ? to wszystko ma swój niepowtarzalny charakter.
Wiele z blisko 30 muzeów Drezna cieszy się rangą międzynarodową. W pałacu Zwinger oglądać można słynną Galerię Malarstwa Starych Mistrzów z ?Madonną Sykstyńską? oraz największą kolekcję porcelany na świecie. Na cały świat słynie także dawna królewska kolekcja klejnotów w Grünes Gewölbe. Gabinet Numizmatyczny to jedna z najstarszych placówek muzealnych w Dreźnie. Jest jeszcze Muzeum Ericha Kästnera ? pierwsze na świecie mobilne, interaktywne mikromuzeum.

W Dreźnie naprawdę jest co robić. Można tak zaplanować swoją wycieczkę, żeby zobaczyć większość zabytków i wejść do każdego muzeum. My jednak tradycyjnie podążaliśmy tam, gdzie prowadziły nas nogi, bez planu. Podziwialiśmy to, co ukazywało się nam po drodze. Oddychaliśmy powietrzem nad rzeką, podziwialiśmy widoki z góry, maszerowaliśmy mostami. Wieczorem usiedliśmy w jednej z licznych kawiarni i przyglądaliśmy się tłumom ludzi. To już chyba tradycja, że wyjazd nam się bardzo udał i właśnie przez to uczucie, nie możemy doczekać się kolejnego!:)

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

Dresden!

FacebookTwitterGoogle+

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany