31 July 2015

Barcelona – Park Güell i Sagrada Família!

Spain
Autor:
Di | Spain

4

Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy prawdziwą przygodę z Barceloną. Zaplanowałam sobie to w taki sposób, żeby przedstawić Wam najładniejsze miejsca w trzech kolejnych odsłonach, a na koniec podsumować cały wyjazd i dać Wam cenne wskazówki co do jego organizacji, noclegu, lotów itp. Mam nadzieję, że kolejne wpisy przypadną Wam do gustu:)

Na pierwszy ogień idą dwa najbardziej znane miejsca:  Park Güell i Sagrada Família. Wybierając się do Barcelony dobrze wiedziałam, że to będzie moje ‚must-see’. Wszyscy naokoło zachwycają się bajecznym Parkiem, więc musiałam sprawdzić o co chodzi. Nastawiona byłam na ujrzenie kolejnego cudu świata i gdy w końcu się w nim znalazłam, po ciężkiej drodze pod górę … lekko się rozczarowałam. Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam tego miejsca za brzydkie czy niegodne uwagi. Chodzi o to, że przed wyjazdem niepotrzebnie naoglądałam się przepięknych zdjęć Parku, bo w rzeczywistości jest on troszkę mniej barwny. Poza tym dla kogoś, kto w podobnym miejscu jest po raz pierwszy, faktycznie będzie to najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Natomiast ja tego typu miejsc widziałam już sporo i np. portugalska Sintra i Plac Hiszpański w Sewilli są dla mnie o niebo lepsze. W każdym razie mimo braku mojego zachwytu, Park Güell zaliczam do ciekawszych miejsc w Europie.

DSC_0013

DSC_0015

DSC_0016

DSC_0017

DSC_0035

DSC_0036

DSC_0048

DSC_0049

W 1898 r. Eusebi Güell, mecenas i przyjaciel Gaudiego, zamówił u artysty projekt miasta – ogrodu. Budowa trwała z przerwami od 1900 r. do 1914 r. Jednakże Gaudi zajęty był pracą w Katedrze i nie ukończył projektu. W 1910 r. projekt przejął więc J.M. Jujola. W latach 20 XX w. władze wykupiły teren i otworzono Park. Na jego terenie co chwilę spotykamy kolorowe figurki smoków, bajecznych zwierząt i postaci z mitów. Schodów do głównego pawilonu strzegą wąż na tle flagi katalońskiej i salamandra. Cały Park jest bardzo kolorowy i bardzo rozległy. My zwiedzanie zaczęłyśmy od góry, tak jakby z tyłu i powoli schodziłyśmy w dół. Wiem też na pewno, że następnym razem nie pokuszę się o zwiedzanie takiego miejsca w samo południe, kiedy termometr wskazuje ponad 40 stopni. W połowie spaceru skończyła nam się woda i może też dlatego nie byłam tak do końca zachwycona tym miejscem.

Z praktycznych informacji: bilet wstępu, który zapewni Wam dostęp do głównych atrakcji (czyli m.in. najdłuższej i najładniejszej ławki świata) kosztuje 7.00 euro. Najlepiej kupić go jeszcze przed wyjazdem w Internecie, o tutaj. Natomiast żeby dojechać do Parku, należy wsiąść w metro, w linię L3 i wysiąść na stacji Vallcarca. My miałyśmy to szczęście, że była to akurat „nasza” stacja i właściwie do Parku miałyśmy rzut beretem, dlatego zwiedzanie zaczęłyśmy od niego;)

DSC_00181

DSC_00381

DSC_00421

DSC_0005

DSC_0026

1

2

Przejdźmy teraz do monumentalnej Katedry. Sagrada Família, czyli Temple Expiatiori de la Sagrada Família  (Świątynia Pokutna pw. Świętej Rodziny) jest jednym z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. Zachwyca architekturą bogatą w symbolikę, oburza fantazyjnymi i wręcz świeckimi kształtami. Według głównego fundatora J. Bocabellego miał to być neogotycki kościół na planie krzyża. Jednakże gdy tylko projekt przejął A. Gaudi, w zamyśle powstała fantazyjna, pełna kolorowych mozaik i roślinnych wzorów Katedra. Gaudi mawiał, iż miało to być „kazanie w kamieniu”.
Co ciekawe, mimo iż budowa Katedry rozpoczęła się w 1882 r., to trwa ona w najlepsze, a jej koniec zaplanowany jest na … 2026 rok! Póki co jest to więc jeden, ogromny plac budowy, co delikatnie przeszkadzało mi w podziwianiu.
Projekt przewiduje zbudowanie 18 wież: 12 odpowiadających apostołom , 4 – ewangelistom, jednej dla NMP oraz olbrzymiej, 170-metrowej iglicy z symbolizującym Chrystusa Barankiem na górze. We wnętrzu Katedry będzie się mogło zmieścić 5550 wiernych!

 Sagrada Família robi wrażenie, ale jak dla mnie niestety nie mniejsze niż np. Notre-Dame w Paryżu. Może to wszystko wina tych dźwigów obok;)

Z praktycznych informacji: Wysiądźcie na stacji Sagrada Família , wybierając wcześniej linię L5. Z wizyty we wnętrzu Katedry zrezygnowałyśmy, bo ceny biletów do najtańszych nie należą, a stwierdziłam, że wolę to wszystko zobaczyć, kiedy będzie ukończone. Także poczekam te 10 lat z ponowną wycieczką do Barcelony;)

DSC_0094

DSC_0095

DSC_0097

DSC_0098

DSC_0099

DSC_0109

DSC_0111

DSC_0112

DSC_0113

DSC_0114

DSC_0116

DSC_0117

DSC_00861

DSC_00921

3

FacebookTwitterGoogle+

Liczba komentarzy: 4

 1. / OdpowiedzMyCarlow
  Niesamowite zdjęcia, nie mogę się napatrzeć i bardzo interesująco opisane. Nigdy nie byłam w Barcelonie, a dzięki Tobie poczułam się jak bym tam była. Mam ochotę natychmiast tam pojechać. Pozdrawiam z deszczowej Irlandii :)
 2. / OdpowiedzBarbi
  Wnętrze Sagrady już jest piękne, monumentalne, jedyne w swoim rodzaju (jak wszystko u Gaudiego), więc na pewno warto to obejrzeć, zwłaszcza że budowa tak szybko się nie skończy :) A z parkiem Guell, jest piękny i oryginalny, ale z taką ilością turystów... ciężko było mi odkryć te piękno. Jednak gdy byłam tam drugi raz, już zmierzchało i miałam okazję zobaczyć park w półmroku, bez chmary turystów i za darmo posiedzieć na ławce (tuż przed zamknięciem jest za darmo) i to było zdecydowanie świetne przeżycie!
 3. / Odpowiedzorangenanu
  Chciałabym się kiedyś wybrać do Barcelony, jest piękna, szkoda że pokazałaś tylko te zabytki najważniejsze jak z katalogu...boczne uliczki i kawiarnie chętnie bym zobaczyła. :) Pozdrawiam :)
 4. / OdpowiedzDi
  Jeśli chcesz zobaczyć boczne uliczki i inne zakątki to zajrzyj do pozostałych wpisów z Barcelony - ten nie jest jedyny;) A będzie ich jeszcze więcej, kiedy tylko się zmobilizuję:)

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany